KISBOSZIK

~$Titkok tiniknek tinikről!!!~ ( Az oldal átalakítás alatt van, de nyugodtan nézzétek addig is! )

Szépséges fogak

A szépség  létfontosságú a lányok számára! És a szépségedet megalapozza egy mosoly ami csak akkor csillogó, ha a ogaid is azok....

 

... rossz dolgok

A fogkő, az elszíneződött fogak vagy az ínyproblémák sok ember hétköznapjait megnehezítik. Pedig ezek a kellemetlen problémák orvosolhatóak szakember segítségével, valamint a megfelelő fogkrém kiválasztásával.

 

Lepedék és fogkő

Mind a lepedék, mind pedig a fogkő teljesen természetes velejárója a táplálkozásnak. A lepedék az élelmiszerek fogyasztását követően marad a szájban, ám körültekintően végzett fogmosás segítségével eltávolítható

 Ellenkező esetben azonban a nyálban található ásványi anyagokkal együtt letapad a fogfelszínen, és megkeményedik - fogkő képződik belőle. Leggyakrabban az alsó metszőfogak belső felszínén alakul ki a probléma, melynek veszélye abban rejlik, hogy kitűnő helyet biztosít azoknak a baktériumoknak, melyek idővel különböző gyulladásokat, illetve a fogágy pusztulását eredményezhetik. Természetesen a már kialakult fogkövet érdemes fogorvossal eltávolíttatni, ezt követően viszont használj olyan fogrémet, mely alkalmas a fogkőképződés lelassítására.

Elszíneződött fogak

A fogápolás elhanyagolása, a dohányzás, a cigarettázás, a gyakori vörösbor-, tea-, illetve kávéfogyasztás mind a fogak elszíneződéséhez vezet.

Ezzel szinte mindenki tisztában van, mégis nehéz az összes élvezeti cikkről vagy éppen rossz szokásról lemondani egy hófehér mosoly érdekében. Ugyanakkor a fogak színe bizonyos mértékig genetikailag is meghatározott, továbbá a kor előrehaladtával is veszíthetnek fehérségükből. Mindennek ellenére nem kell beletörődnöd az egyre kevésbé csillogó mosolyba. Ha nem szeretnéd magad fájdalmas és költséges fogászati kezeléseknek alávetni, mégis fehér fogakra vágysz, egyrészt kipróbálhatsz néhány otthoni trükköt, másrészt használhatod az erre a problémára legalkalmasabb fogkrémeket.

 

Érzékeny fogak, fogínyproblémák

Az érzékeny fogak hátterében legtöbbször a fogzománc eróziója áll. Az ételekből és italokból származó savak marják a fogzománcot, valamint idővel az íny alatti - sötétsárga - dentin is felszínre kerülhet, ami kezdetben kellemetlen fájdalomhoz, majd néhány év alatt akár a fog elhalásához is vezethet.

Ha fogaid érzékenyen reagálnak a hidegre, a melegre, valószínűleg te is ezzel a problémával küzdesz. Egyrészt lényeges, hogy lemondj a túl magas savtartalmú ételekről-italokról, másrészt fontos, hogy elegendő mennyiségű C-vitamint juttass a szervezetedbe - az íny sorvadása ugyanis sokszor a C-vitamin hiányában alakul ki. Ezenkívül pedig a fájdalom és az érzékenység ellenére ne hanyagold el a fogápolást. Válassz egy puha sörtéjű fogkefét, és óvatosan moss fogat a megfelelő fogkrémmel.

 

 

... fogszabályzó

 

Erről Anna tudna a legtöbbet mesélni, de addig is egy kis ismertető. És ne aggódj, ha most leszel fogszabályzós, mert később a fogaid tökéletesek lesznek!! Fogak előreee...

 

Fog és beszéd

 

Kevés gyereknek van tökéletes fogsora, szóval ne aggódj, ha a tiéd sem egyenes! Nézd meg példának okáért az osztálytársaidat! Sokaknak a legkevésbé sem egyenes. Néha a fogak egyszerűen nem nőnek egyformán. 

 

A fogaid lehet, hogy görbék, torlódtak, vagy a felső és az alsó állkapcsod nem ugyanakkora. Ez utóbbi esetben ,,rossz harapásról” beszélünk. Ezt is egy olyan kifejezés, amit a fogorvosok a szád állapotának a leírására használnak. 

 

Ha a fogorvososod ezek közül észreveszi valamelyik problémát egy általános vizsgálat alatt, akkor javasolhatja, hogy fogszabályzót viselj. 

 

A fogszabályzók fajtái

 

Ha a szüleidnek volt fogszabályzójuk, akkor talán láthattál róluk olyan képeket, amin a szájuk tele van fémmel. Manapság a fogszabályzók sokkal kevésbé feltűnőek. Még mindig használnak fém fogszabályzókat, de talán lehet rá lehetőséged, hogy átlátszót, vagy a fogad színével egyezőt kérj. Vannak olyan fogszabályzók is, amiket a fogsorod mögé tesznek, ahol senki sem láthatja. 

 

Manapság a drótok is sokkal kisebbek és jobbak, sokkal gyorsabban, és könnyebben egyenesítik ki a fogaid. A gumikat - amik a fogszabályzó alá kerülnek - is kérheted most már többféle színben – így a fogszabályzó akár az egyéniséged kifejező új kiegészítővé is válhat.  

 

Hogyan működnek a fogszabályzók?

 

A fogszabályzók úgy egyenesítik ki a fogaid, hogy nyomást gyakorolnak a fogaidra bizonyos pontokon egy ideig. A legtöbb gyereknek csak sima általános fogszabályzóra van szüksége, dróttal és gumival, amik a nyomják a fogakat. A drót segít mozgatni, a gumisáv segít szép sorba állítani a fogaidat. 

 

Azután, hogy megkaptad a fogszabályzót, a fogorvosod megmondja hogyan, és mennyi ideig kell viselned (lehet, hogy éjjel nappal 2 éven keresztül, lehet, hogy csak éjszakánként fél évig). Ez csak a fogaidon múlik.

 

Élet a fogszabályzóval

 

A fogszabályzó  olyan, akár egy étel mágnes, szóval sokkal jobban ügyelned kell a fogaid tisztítására, amíg rajtad van. Minden étkezés után fogat kell mosnod, és nagyon vigyáznod kell arra, hogy ne egyél olyat, ami beleragadhat a fogszabályzódba. 

 

A fogorvosod is adhat olyan fogselymet, amivel ki tudod tisztítani a fogszabályzódat, és körülötte a fogaidat. Amikor a fogorvosod kicseréli a drótot, kérdezd meg, hogy használhatod-e a fogselymedet (könnyebb használni a drótok nélkül). Létezik speciális fogkefe is, állandó fogszabályzót viselők számára.

 

Nem kell diétáznod, de néhány ételről le kell mondanod, ami problémát okozhat a számodra. Ilyen például a pattogatott kukorica, a kemény és a ragadós cukorka, és végül a rágógumi. A cukros üdítőitalok és a gyümölcslevek is okozhatnak problémát, mivel a cukor rajta marad a fogaidon, és kilyukaszthatják a fogadat. Ha mégis ilyeneket innál, utána feltétlenül moss fogat.  

 

Mivel a fogszabályzók nyomást gyakorolnak a fogaidra, kényelmetlenül érezheted magad, főleg az első fogszabályzás után. Ha nagyon fáj, kérd meg a szüleidet, hogy adjanak fájdalomcsillapítót. 

 

Ha van kiálló drótod, vagy tartód, vagy olyan drótod, ami sérti a szádat, szólj a fogorvosodnak. Ha nem találja a problémát, tehet viasz rudat arra a tartóra, ami zavar. Ezután nem fogja dörzsölni a szád. 

 

Noha a fogszabályzó viselése jár némi kellemetlenséggel, különösen, míg meg nem szokod,  sok gyerek hordja, és feltétlenül javul a problémájuk. Mikor tudhatod ezt biztosan? Akkor, amikor leveszik – teljesen új lesz a mosolyod!

 

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 14
Tegnapi: 11
Heti: 32
Havi: 301
Össz.: 193 688

Látogatottság növelés
Oldal: Fogak
KISBOSZIK - © 2008 - 2024 - kisboszik.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével egyszerű a honlap készítés! Programozói tudás nélkül is: Honlap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »